Dünya'dan Gezi Ekipmanları Interrail Seyahat Rehberi Türk Gezginler'den Yol Hikayeleri Türkiye'den

Zıtlıklar ülkesinin güzel şehirlerinden Mumbai

Zıtlıklar ülkesinin güzel şehirlerinden Mumbai diye başlıyor bir Türk bayan gezginimiz..

Sömürge döneminde Portekiz’in çok etkisinde kalmış diyor Hindistan’dan için..

Ve hikayenin gerisini, onun dilinden sizlere aktarıyoruz.

Hindistan’da güneye doğru indikçe Hristiyan sayısı çoğalıyor. Mumbai’de de sayıları çok fazla. Kiliseler, Hristiyan okulları vb.

3 gün gezebildim, zamanım olsa daha uzun kalırdım bu güzel şehirde. Bandra ile başladım. Burada Mount Marry ve St. Andrew kiliseleri kesinlikle görülmeye değer. Bollywood’a ünlülerine merakınız varsa (Shahrukh Khan, Aamir Khan…) onların evleri de bu çevrede. Bandra sahili temizdi. Tabii ki Türkiye ile kıyaslanamaz ama Hindistan’da diğer yerlere göre temiz geldi bana. Bu sahil dışında Mumbai’nin en temiz sahili olarak Aksa Beach dediler, orayı da ziyaret ettim en temizi denilince aklınızda çook temiz bir yer canlanmasın.

Bandra’dan sonra güneye indim. Chhatrapati Shivaji tren istasyonu Unesco tarafından korumaya alınmış harikulade bir yapıt. Sömürge döneminden kalma Avrupai tarzda bir çok binaya ev sahipliği yapıyor Mumbai. Daha sonra Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalay müzesine geçtim. 2. yüzyıldan itibaren günümüze gelen tarihi eserler bulunuyor. Giriş yaklaşık 26 lira, Hindistan öğrenci kimliğimle 2 liraya girdim..

Gateway of India ve Taj Hotel hemen yanyana. Taj Hotel yine Avrupai binalardan ve hakikaten çok güzel. Gateway of India’nın arka tarafından kalkan teknelerle Elephanta Island’a geçebilirsiniz. 2 gün üst üste gitmek istedim ama kapalıydı. Yine turistlerin uğrak mekanı büyük çamaşırhane olan Dhobi Ghat’ı ziyaret edebilirsiniz. Hacı Ali Dergah’ı su üzerine yapılmış bir türbe ve baya talep görüyor, bir aksilik sonucu ziyaret edemedim. Colaba Market’e uğrayıp turistik alışveriş yapabilirsiniz, çok fazla çeşit olmasa da… Güney Mumbai’i de ambiyansı bozmamak için rikshalar yok, onun yerine taksiler kullanılıyor ve ucuz.. Nice güzel gezileriniz olsun efenim, görüşmek üzere.. diyerekten sözlerine son veriyor.. Aşağıda ki instagram profilinden kendini takip edebilirsiniz. Kendisine yeni gezilerinde nice mutlu anılar biriktirmesi ümidiyle..

Şeymanur Altunay ( https://goo.gl/Mu6FnR )

 

 

 

Yazar Hakkında

Türk Gezgin

Türk Gezginler, 2016 Aralık ayı içinde faaliyete geçmiştir. Gezip gördüğümüz, gezip gördüğünüz(!) her sokağı, şehri, ülkeyi takipçileriyle buluşturma amacıyla bir araya gelmiştir.

Bir yorum yap