Gezi Ekipmanları

GoPro’nun alternatifi, bir gezginin olmazsa olmazı Xiaomi Yi Aksiyon Kamerası

Yeni yüzyılın kopya makinesi olarak adlandırılan Çin’den, rakibini aratmayacak şekilde klon aksiyon kamerası.. Xiaomi Yi.(X harfi Çincede Ç olarak yani, Çayomi Yi diye okuyoruz, havamız olsun)

İki farklı renk ve iki farklı paket seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Renk olarak beyaz ve yeşil, paket olarak travel edition ve standart edition. Travel edition paketinde bir selfie(özçekim) çubuğuyla birlikte gelmektedir.

Türkiye’de daha yeni yeni satışa çıkarken, bir çok kullanıcı XiaomiYi Travel Edition paketini gearbest ve alibaba sitelerinden temin etti bile. Nedeni ise basit, satıcıların çok kazanmak adına fahiş fiyat felsefesi! Türkiye satış fiyatı, Çin sitelerine göre neredeyse iki katı. Ancak çin başta olmak üzere yurtdışından alışveriş yapmayı düşünenler acele etmeleri lazım, çünkü Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci dün ki bir konuşmasın da gümrük muafiyetinin 75 Euro’dan, 30 Euro’ya düşürdüklerini şu sözlerle açıkladı;
“Yurt dışından 75 avroya kadar yapılan siparişler Türkiye’ye gümrüksüz girebiliyor, bu da haksız rekabete yol açabiliyor. Bunu 30 avroya düşürdük.” dedi.

Neyse, konuyu dağıtmamak adına, Xiaomi Yi’nin özelliklerine dönmek isterim. Halihazırda hala kendiminde kullandığı bir kamera olan Xiaomi Yi şu özelliklere sahip;

Ambaralle A7LS imaj işlemciye sahip kamera,Sony Exmor R BSI sensör destekli 16 MP fotoğraf çözünürlüğüne sahip. 2304×1296 piksel 30 fps video ve Full HD 60 fps video kayıt imkanı sunarken, Wi-Fi ve Bluetooth özelliği kullanıcıya büyük kolaylık sağlamaktadır. Yi Action uygulaması ile telefon ve tabletten kolayca bağlantı sağlanıp, fotoğraf ve video kayıtlarını oradan yönetebiliyorsunuz. Fotoğraf, video, Time Lapse, Zamanlı Çekim ve Burst özellikleri mevcut. 240 fps’ye kadar ağır çekim özelliği mevcut Xiaomi Yi, Micro Sd kart desteği sunmaktadır. (128 GB’ kadar). 72 gram ağırlığa sahip kamera, 155 derece açıya sahip. Fiyatı ise gayet makul, 70 ile 80 dolar arasında.

Şimdi sizlere Xiaomi Yi ile çekilmiş fotoğraf ve video paylaşayım;

 

Yazar Hakkında

Türk Gezgin

Türk Gezginler, 2016 Aralık ayı içinde faaliyete geçmiştir. Gezip gördüğümüz, gezip gördüğünüz(!) her sokağı, şehri, ülkeyi takipçileriyle buluşturma amacıyla bir araya gelmiştir.

Bir yorum yap