Dünya'dan Seyahat Rehberi Türk Gezginler'den Yol Hikayeleri

Avrupa’nın gizli cenneti: Alsace Loren

Alsas Loren, Fransa’nın doğusunda yer alan, Fransa ile Almanya arasında bir bölge. Cennetten bir köşe. Neden öyle diyorum, çünkü bir şehir düşünün, bütün evler, sokaklar çiçeklerle donatılmış, baharın bütün renkleri bezenmiş. Adeta oraya yerleşip, hayatını orada idame etmek istiyor insan.

Avrupa’da gezilecek yerler  ‘in başında geliyor. Dünyaca ünlü şarap yolu olarakta bilinmektedir. Kısa da olsa, oraları görüp, gezme imkanım oldu. Yolculuğuma İstanbul-Basel olarak başladım. Neden Basel derseniz, en uygun rota orasıydı. Fransa-Almanya-İsviçre ülkelerinin birleşim yerinde bulunuyor Basel Havalimanı. Bir havalimanı düşünün, üç ayrı çıkışı var, üç ayrı ülkeye çıkabiliyorsun.

Ben rotamı aslında çizmiştim ancak sonradan değiştirmek zorunda kaldım ve  öncelikli olarak Wissembourg Kasabasına geçerek başladım. Malum ülkemizden birçok gurbetçi Avrupa’da ikamet etmekte. Velhasıl bizimde bir çok akrabamız olduğu için, davetlerine icabet etmek zorunda kaldım. İlk geldiğim de şehrin Almanya’mı yoksa Fransa’ya mı ait olduğunu anlayamadım. Almanya sınırı ile dipdibe olan bu kasabada bir ev düşünün, evin kendisi Fransa, bahçesi Almanya topraklarında yer almakta.

Wissembourg, belki de gördüğüm en güzel kasabalardan birisiydi. Evlerin pencereleri, şehrin sokakları adeta bir renk cümbüşü.. Çiçekler, sarmaşıklar o kadar güzel ki.. Bir sabah uyanıp, camı açtığında ki o huzuru hayal ettiğinde bile mutlu oluyor insan..

Wissembourg Evleri

 

 

Wissembourg Sokakları

 

Wissembourg’da gezerken ilk dikkatinizi çekecek olan şudur. Fazlası ile Türk var 🙂 Sanki ülkemizden bir şehri geziyormuş gibi hissediyorsunuz. Dönercisi, tostçusu, ganyan bayisi hatta ve hatta French Pub adlı barın sahibinin Türk olması. Uğrama imkanınız varsa beyaz şarabı mutlaka deneyin! 😉

Wissembourg’dan sonra ki rotamız Strasbourg oldu. Yaklaşık 70 kilometrelik bir mesafeye sahip. Yol üstünde Haguenau(Hagen) adlı bir kasabadan geçiyorsunuz. Küçük, dar sokak ve yollara sahip. Alsace bölgesinin izleride burada adım adım bizi takip ediyor.

Hagen Belediye Başkanlığı

Strasbourg‘a ulaştığımızda ise devasa bir katedral bizi bekliyor. Notre Damme Katedrali. Fransa’nın Strasbourg şehrinde bulunan bir katolik katedrali. Gotik mimarinin en güzel eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1015’te başlayan bu devasa katedral 1439’da tamamlanmış. Giriş yanlış hatırlamıyorsam 10 Euro civarındaydı. Çatı kısmına mutlaka çıkıp, şöyle bir Strasbourg’u seyretmenizi tavsiye ederim.

Şehir dipdibe ve renkli evlerden oluşmaktadır. Ortasından bir nehir geçmektedir. Nehir üzerinde yarım saatlik bir tarihi tur yapılmaktadır. Tur esnasında kulaklıkla tanıtımı dinleyebilirsiniz ancak Türkçe seçeneği maalesef YOK! Çok fazla Türk ziyaretçi alan bir yerde bunun olmaması kötü. Tur 15 Euro civarında.

Buradan sonra Colmar’a gitmenizi tavsiye ederim. Ben gidemedim, acil dönüş yapmam gerektiği için. Ancak bir sonra ki gezimde, hiçbir şekilde rotamı değiştirmeyeceğim ve ilk gideceğim yer Colmar olacak. Çünkü giden arkadaşlarım var ve gerçekten efsane bir şehir olduğunu söylüyorlar. Birkaç alıntı fotoğraf ile yazıma son vereyim… Nice güzel seyahatlerinizin olması dileğiyle!

 

Yazar Hakkında

Türk Gezgin

Türk Gezginler, 2016 Aralık ayı içinde faaliyete geçmiştir. Gezip gördüğümüz, gezip gördüğünüz(!) her sokağı, şehri, ülkeyi takipçileriyle buluşturma amacıyla bir araya gelmiştir.

Bir yorum yap